Історія дитячої бібліотеки

   mt_ignore: Перші відомості про бібліотеки які існували на території сучасного Хмельницького району відносяться до 19 століття, то були особисті зібрання місцевих поміщиків. Так магнат Пшездецький який володів Чорним Островом та навколишніми селами мав кілька тисяч десятин орної землі, понад 5 тисяч селян – кріпаків, розкішний палац, чудову картинну галерею  та бібліотеку.

  Село Плоскове належало поміщику Лотоцькому, який теж мав власну бібліотеку. Процес створення публічних бібліотек для громадського користування розпочався у другій половині 19 століття. І пов'язаний він був з відкриттям у населених пунктах церковно - приходських та земських шкіл. Діяла бібліотека в Бахматовецькому  волосному училищі.

   Процес створення широкої мережі бібліотечних закладів розпочався у 20 –х роках 20 століття, коли після страхіть та голоду громадянської війни  на Україні утвердилась влада Радянського уряду. На початку 20 – х років територія Хмельницького району входила в склад 5 районів  Проскурівської округи, Подільської губернії  ( Бахматовецький район, Меджибізький, Проскурівський, Фельштинський, Чорноострівський ).

    З липня 1946 року с. Ружична – центр району, названого Ружичнянським: сюди переїхали установи колишнього Проскурівського району. Ружичанська районна бібліотека у повоєнний час займала одну кімнату у приміщенні сільського клубу. У серпні 1950 року дану бібліотеку було тимчасово зачинено  у зв’язку  з аварійністю сільського клубу, в приміщені якого вона знаходилась. 18 жовтня бібліотека відновила свою роботу у старій хатині, про яку завідуюча бібліотекою Чудновська К.Б. у річному звіті писала так: «Бібліотека розмістилась у дуже старій майже поваленій хаті  під солом’яною крівлею. Грубка димить, багнюка тут непрохідна…».

     В липні 1953 року за рішенням райвиконкому в с. Ружична було створено бібліотеку для дітей та юнацтва, завідуючою якої була призначена Зіцер Н.Я. Бібліотека працювала в приміщенні відділу культури  і мала загальну площу 18 м.кв.  В 1957 році Ружичнянська районна бібліотека займала дві кімнати в новому двоповерховому приміщенні будинку культури.

    В січні 1965 року було створено Хмельницький район, в склад якого ввійшли 82 населених пункти. Штат районної бібліотеки нараховував 4 працівники : зав. бібліотекою – Юзькова Л.П., зав. читальним залом, методист, бібліотекар.

    В 1970 р. Хмельницька районна бібліотека отримала нове приміщення загальною площею 186 м. кв. (нині вул.. Кам’янецька 172), у цьому приміщенні розмістилась районна дитяча бібліотека. В 1975 р. завідуючим районною бібліотекою працював Довгань О.З.  У квітні 1977 р. було створено Хмельницьку районну централізовану бібліотечну систему. Вона об’єднувала 74 бібліотеки району. У 1979 р. бібліотечну систему очолив Распопін П.Ф., а в 1980 р. директором було призначено Локазюка В.М.  З 1981 по 1985 р. директором працював Кулаківський В.О., який пізніше очолив рай. відділ культури. З 1985 р. директором бібліотеки була Нагайчук Н.С., а у 1987 р. її замінив Луцюк В.І.

    З 1989 – 1994 р. бібліотечну мережу району очолила Коломієць О.О. У цей час збільшився книжковий фонд районної бібліотеки і виникла нагальна потреба в нових приміщеннях. У 1990 р. було розроблено кошторис та необхідну технічну документацію для реконструкції приміщення районної бібліотеки для дорослих, дитячої районної бібліотеки. Тимчасово ЦРБ та ЦДБ поселились у приміщенні будинку культури  агрофірми «Проскурів». Проте реконструкцію не було завершено із за нестачі фінансів. Тому у жовтні 1992 року Хмельницька ЦРБ та ЦДБ отримали нове 2- х поверхове приміщення по вул.. Кривоноса 2. З 1994 р. директором ЦБС працює Рибчинська Н.А. яка понад 30 років віддала розвитку  бібліотечної справи в районі.  З 1999 р. по 2001 р. бібліотечну систему очолює Міль Л.І.

   В травні 2001 року Хмельницька ЦРБ та ЦДБ переїжджає в смт. Чорний Острів  згідно наказу № 3 від 29.01.2001 р. Хмельницького відділу культури та розпорядження Хмельницької державної адміністрації від 11 грудня 2000 р.  № 514 – р «Про переведення центральної районної бібліотеки в Чорноострівський навчально- виховний комплекс»   директором  є Шинькова  О.М.  А з листопада 2002 р. директором районної бібліотеки  є Філіпенко З.В.  У 2005 р. введено посаду в ЦДБ заступника директора по роботі з дітьми.

Остання середа місяця  –

санітарний день.
Бібліотека користувачів не обслуговує.

Адміністрація

Завдяки Хмельницькій ЦРБ власні сайти мають:

  • РУЖИЧАНСЬКА С/Б - тут
  • ВОВЧОГОРАНСЬКА С/Б - тут
  • ГРУЗЕВИЦЬКА С/Б - тут
  • ЧАБАНІВСЬКА С/Б - тут

----------------------------------------

 

NEW Список періодичних 

видань передплачених 

 Хмельницькою ЦРБ

(на ІІ-ше півріччя 2018 р.)

Детальніше -

----------------------------------------

mt_ignore:

Нові надходження