Пам'ятки історії та культури

mt_ignore:Костел св. Войцеха І

     Костел св. Войцеха І, в с. Гвардійське (Фельштин), побудований у 1594 році. В 1615 році містечко та костел були знищені  татарами.   Будівництво  теперішнього кам'яного    костелу    розпочала    пані    Мар'яна Граб'янчина з роду Калиновських у 1753 році. Костел      був       консекрований       (освячений) Кам'янецьким   ординарієм   єпископом  Адамом Красінським 26 липня  1791 року і йому було надано титул Божого Провидіння.

     На даний час храм повністю діючий : вірні мають можливість щоденно брати участь У Святій Месі, проводяться катехези для дітей ,молоді та дорослих.До парафії належать 23 села, в яких проживає біля 2 тис. католиків. Біля костелу триває будівництво реколекційного дому.

 

 

Дуга Струве-

об' єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

     На території Хмельницького району є маловідомий, однак абсолютно унікальний об'єкт Геодезична дуга Струве в селах  Катеринівка та Гвардійське (Фельштин).

     Геодезична дуга Струве – це мережа з 265 тріангуляційних вимірювальних пунктів, що служила для визначення параметрів Землі, також відома як Російсько-Скандинавська дуга.

     Дуга перетинає з півночі на південь терени десяти європейських держав -Норвегії, Швеції,Фінляндії , Росії. Естонії, Латвії, Литви, Білорусі,України та Молдови. Її довжина близько 3 тс. км.

     В 2005 році Дугу Струве включено до Переліку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це – перша науково-технічна пам’ятка культури ЮНЕСКО.

 

Церква святого Дмитра Солунського

 с. Малі Орлинці

   Будівництво церкви розпочато громадою у 1903 році, а 8 листопада 1913 року громада села зібралась на відкриття і освячення храму.

   До сьогодні збережена природна міць деревини , яка використовувалась на будівництво  Свято – Дмитрівської  церкви. Адже,  матеріал був відібраний – дубові колоди з місцевого лісу.  Храм відновлений і діючий.

 

 

Тут творили Леонід Глібов та Ференц Ліст…

   На території маєтку  графа Пшездецького , що у смт. Чорний Острів, в ХVІІІ ст. збудований розкішний палац,  будівельніматеріали для якого замовлялись в Італії. Інтер’єр садиби збагачув картини оригінали. 

    В маєтку до цього часу збереглися 4 грубки і дубові сходи.

 

    Будівництво костелу поруч з палацом розпочав ще   в 1797 р. Міхал Пшездецький. Закінчував будівництво вже його син Константин в 1826 р. Фасад храму прикрашав і прикрашає масивнийпортик з чотирма парами колонтосканського ордеру та з трикутним фронтоном. У костелі поховано Лауру Пшиздецьку, надгробок якої експонується у кафедральному костелі Св. апостолів Петра і Павла у Камянець-Подільську.

 

    В Чорноострівецькому Дворянскому повітовому училищі з травня 1855 р. викладав історію і географію відомий український байкар Леонід   Глібов. Музей,  що діє в селищі Чорний Острів присвячений Л. Глібову, хоча жодних особистих речей поета не збереглось, проте збереглися будинки де він мешкав.

 

    Подорожуючи Подільським краєм весною 1847 року, відомий угорський композитор Ференц Ліст завітав до Чорного Острова. Музиканту сподобались ці живописні місця і він затримався тут аж на три місяці. Перебуваючи у творчому піднесенні, Ф Ліст написав у містечку свою знамениту «Угорську рапсодію № 2».

 

    До речі, у маєтку графа Карла Пшездецького досі збережено єдиний в Україні зал, у якому перед публікою виступав відомий композитор.

 

 

Остання середа місяця  –

санітарний день.
Бібліотека користувачів не обслуговує.

Адміністрація

Завдяки Хмельницькій ЦРБ власні сайти мають:

  • РУЖИЧАНСЬКА С/Б - тут
  • ВОВЧОГОРАНСЬКА С/Б - тут
  • ГРУЗЕВИЦЬКА С/Б - тут
  • ЧАБАНІВСЬКА С/Б - тут

----------------------------------------

 

NEW Список періодичних 

видань передплачених 

 Хмельницькою ЦРБ

(на ІІ-ше півріччя 2018 р.)

Детальніше -

----------------------------------------

mt_ignore:

Нові надходження